گیلان
ماهنامه اقتصادی، فرهنگی 
نويسندگان

علاوه برآن ویژگی اقلیمی و جغرافیایی استان گیلان با برخورداری از کوه های وصخره های بسیار زیبا، رودهای خروشان، دریای خزر و آبگیرها و تالاب های منحصر به فرد و سایر ویژگی های برخاسته از موقعیت منطقه سرسبز گیلان، امکان برگزاری انواع ورزش های مفرح و هیجان انگیز را فراهم ساخته است. برهمین اساس مردم این سامان تلاش داشته اند طبیعت خدادادی و عناصر وابسته به آن را برای سلامت جسم و روح مغتنم بدانند و با ورزشهای چون کوهپیمایی، غارنوردی، صخره نوردی، قایق سواری، شنا و سایر ورزشهای هم سنخ با طبیعت زیبای گیلان، نقش ویژه ای را در رویدادها و مسابقات ورزشی ایفاء نماید.

این در حالی است که قابلیت و توانمندی ورزش استان گیلان منحصر به محیط طبیعی نبوده و تیم های ورزشی این استان در رشته های مختلف، کارنامه ی بسیار درخشانی را تاکنون از خود به جای نهاده و هریک از قهرمانان و پهلوانان و تیم های ورزشی حائز بهترین رتبه ها و جایگاه های ملی و چه بسا بین المللی شده اند و این می تواند به مثابه یک فرصت در زمینه گردشگری در کانون توجه برنامه ریزان و سیاستگذاران قرار گیرد.

 ورزش های بومی محلی گیلان؛ (لافند بازی-کشتي گيله مردي)

گیلان،سرشاراز آداب و رسوم وخرده فرهنگ هایی است که بیانگرفرهنگ غنی واصیل مردمان این دیاراست، بازی های بومی و محلی،بخشی ازاین آداب وآیین هاست که سرمایه فرهنگی این استان محسوب می شود. وقتی از بازی های محلی گیلان صحبت می شود نام چند بازی خاص به ذهن شنونده خطور می کند، در حالی که فرهنگ غنی گیلان سرشارازبازیهای شادومفرح است.

براساس تحقیقات حدود100بازی محلی درفرهنگ مردم گیل ودیلم وجود داشته است، کشتی گیله مردی،لافندبازی، قیش بازی،هفت سنگ،آغوزبازی (گردوبازی)، برموم بازی، ورزا جنگ،عروس گولی،هکش هکشی، جوجو یک منه،خرس بانی، دم کشی، آونخوتی،چوب پا، مرغونه وازی، ترنه وازی، توپ کش و قیطه چو از مهم ترین این بازیها بود. این بازی ها به 2دسته میدانی ونشسته دسته بندی می شود، بازیهای نشسته درروزهای سرد و بارانی پاییز و زمستان که امکان بازی درمحیط باز وجود نداشت با مشارکت پدرومادر یا خواهروبرادربزرگتردرخانه انجام می شد و بازی های میدانی نیزدر شرایط مناسب آب وهوایی با حضورتعدادی ازبچه هادرمحیط باز صورت می گرفت.

لافند بازی:

اين ورزش به نام هاي مختلف سن بازي، داربازي، ريسمان بازي، لافند بازي و بند بازي در گیلان رواج داشته است.  نقش هاي ايفاگر در اين ورزش عبارتند از: بند باز يا پهلوان، يالانچي يا شيطانك كه وردست پهلوان است، سرناچي دهل زن يا نقاره زن در اين بازي كه به هنگام جشنهاي مختلف و با دعوت اهالي برگزار ميشود.

پهلوان با ذكر دعا به درگاه خداوند، بالاي دار ميرود و با چوبي كه به منظور حفظ تعادل خويش در دست ميگيرد از روي طناب رد ميشود. در همين موقع يالانچي يا شيطانك با حركات خنده آور خود مردم را سرگرم ميكند و نوازندگان سرنا و نقاره به نواختن آهنگهاي محلي شاد و هيجان انگيز مي پردازند. لافند بازي در روستاهاي جلگه اي گيلان طرفداران فراواني دارد.

کشتی گیله مردی:

کشتي گيله مردي همان کشتي روستايي است که براساس موازين پهلواني ايراني انجام مي شود و از مقررات جديد پيروي نمي کند.این بازی با آداب خاصی که ریشه در اعتقادات مذهبی دارد شروع می شود. روي به سوي قبله آوردن، نيايش خالق هستي، در جهت و جانب مرقد امام رضا(ع) گرديدن انگشت يا دست ادب برخاک نهادن از ويژگيهاي اين ورزش سنتي است.

کشتی گیله مردی با قدمت بیش از 3000 سال یکی از ورزشهای سنتی استان گیلان بوده که همواره طرفداران بسیاری دارد و در مراسم جشن ها ، اعیاد و پس از برداشت محصول کشاورزی برگزار می گردد و نحوه برگزاری آن به این صورت است که مشتاقان این کشتی دایره وار در محل برگزاری می نشینند، ابتدا کشتی گیران هر محل با پای برهنه و پوشیدن شلوار که به آن لاسپاره می گویند در یک ردیف در صف های منظم وارد میدان می شوند که همراه با نواختن ساز و دهل آیین نیایش را انجام میدهند ، کشتی گیران با توجه به داشتن اعتقادات پس از اقتدا نمودن به حضرت علی (ع)، به سوی قبله مسلمین نیایش کرده و نسبت به آقا امام رضا (ع) عرض ارادت می کنند سپس با آرامش رقیب خود را انتخاب می نمایند.

ابتدا نوچه ها کشتی انجام می دهند سپس نوجوانان و پس از آن کشتی گیران صاحب نام با داوری و قضاوت پیشکسوتان مبادرت به کشتی گرفتن می کنند، در این مبارزه پشت دست زدن و مشت پراندن از جمله شیوه های تهاجمی است که حریف باید قادر به دفع حملات و ضربات احتمالی باشد، دو کشتی گیر برای استراحت و جداشدن از هم با زدن دو دست به هم، رخصت می گیرند تا استراحت کنند.

پس از سر شاخ شدن دو کشتی گیر در نهایت هر عضو از بدن بجز کف پا با زمین تماس پیدا کرد بمنزله باخت است. ضمن اینکه ضربه زدن با مشت بصورت عمودی به سر حریف، انگشت کردن به چشم، ضربه زدن به بیضه و ساق پا و همچنین ناخن کشیدن به بدن حریف جزء خطاهای کشتی گیله مردی محسوب می شود.

در گذشته پهلوانانی چون حسین ملکی، رجبعلی اسکندری، قمر، صفر آزموده، ولیزاده، احمد دهقان، اولا ماسالی، شاه منصوری، خیر اندیش، کشاورز، شاپور معینی، ناصر اعتمادی و .... بسیار مطرح بودند حتی قهرمانانی چون فردین معصومی، معین بشارتی و منوچهر حسینی ابتدا کارشان را با کشتی گیله مری آغاز و بعد به کشتی آزاد روی آوردند تا جایی که در میادین بزرگ جهانی درخشیدند.

با تأسیس فدراسیون ورزش روستایی و عشایری در سال 1383 کشتی گیله مردی توسط هیأت ورزش روستایی استان گیلان اداره شد که در این راه مسئولین استانی و شهرستانی با زحمات فراوان ضمن ساماندهی نسبی توانستند مسابقات کشتی گیله مردی را در شهرستانهای رشت، ماسال، لاهیجان، آستانه اشرفیه، فومن ، بندر انزلی، رودسر، شفت، رضوانشهر، صومعه سرا ، لنگرود، سیاهکل، املش، رودبار برگزار کنند، همچنین در این مدت دو دوره کلاس آموزش داوری برگزار شد که حدود 60 نفر آموزشهای لازم را دیدند. لازم به ذکر است در استانهای مازندران ، خراسان شمالی ،

اصفهان مسابقات کشتی گیله مردی بصورت نمادین برگزار گردید تا جایی که کشتی گیله مردی توسط فدراسیون ورزش روستایی و عشایری جهت نمایش در اولین همایش جهانی کشتی های سنتی در کشور لیتوانی به نمایش گذاشته شد.

گیلان روستاهای تاریخی و گردشگری بسیاری را در بالین خود جای داده است، بعضی از آنها مانند روستای تاریخی ماسوله شناخته شدهاند، اما برخی همچنان از نگاه گردشگران دور و در نتیجه ناشناخته و مهجور ماندهاند.شرایط آب و هوایی، نوع معماری، بافت تاریخی و زیبای روستاهای گیلان باعث شده تا مردم و گردشگران از آن بعنوان قطعه ای از بهشت یاد کنن.مناطق روستایی و کوهستانی گیلان سرشار از مناظر بدیع و جذابی هستند که نه تنها برای هموطنان بلکه برای گردشگران خارجی هم جذاب و زیبا و کم مانند به چشم می آیند..در کنار مناظر زیبای طبیعت روستاهای یک قطعه از کشور باید به می توان به جاذبه های مردمی و فرهنگی کم نظیری اشاره کرد که در عرصه هایی همچون صنایع دستی، پوشش، آداب و رسوم، غذاهای محلی و سایر ظرفیتهای روستایی طرفداران بسیاری را به سوی خود جذب کند.

رهیافت اقتصاد در زمینه گردشگری روستایی می تواند پیامدهای را چون رشد اقتصادی، ایجاد تنوع همراه با ثبات در اشتغال و حفظ مشاغل دیگر، آفرینش فرصت برای رشد درآمد به صورت فعالیتهای چندگانه، ایجاد بازارهای جدید برای محصولات کشاورزی و گسترش مبنای یک اقتصاد منطقه ای را سبب شود..گردشگری روستایی از یکسو می تواند اشتغالزایی ایجاد کند از دیگر سو قادر است اقتصاد محلی را از جلوه بیاندازد و کیفیت زندگی و محیط زیست جوامع محلی را پائین بیاورد.گردشگری روستایی با ایجاد اشتغال، افزایش سطوح درآمد، متنوع سازی فعالیتهای اقتصادی، افزایش سطح آگاهیهای اجتماعی و ایجاد روابط اجتماعی گسترده بین جامعه میزبان و میهمان به حفاظت از میراث فرهنگی و محیط زیست طبیعی کمک کرده و با جلوگیری از مهاجرت بی رویه و بهینه سازی بهره برداری از زمین به توسعه روستایی پایدارکمک می کند.

به هر حال استان گیلان یکی از قطبهای گردشگری کشوری است که انواع گردشگری از قبیل تاریخی، مذهبی، آبی، کوهستانی، کشاورزی و... را می توان در آن یافت، گردشگری روستایی نیز از جمله انواع گردشگری است که در دیگر کشورها از جذاب و سودآوری بسیاری برخوردار است.

کشور ایران و به ویژه استان گیلان در این زمینه ظرفیتهای قابل توجه ای دارد که در صورت توجه و بالفعل کردن آن شاهد تحول جدی در روند توسعه گردشگری استان خواهیم بود. پس از تدوین قوانین و اساسنامه کشتی گیله مردی آن را به فدراسیون مربوط ارسال نمودند، که این امر موجب گردید کشتی گیله مردی در فهرست میراث فرهنگی به ثبت معنوی برسد.

دست اندر کاران کشتی گیله مردی سعی دارند کمیته کشتی گیله مردی را تا تشکیل انجمن پیش ببرند که در این راه نبود امکانات اولیه از جمله مکان اختصاصی جهت برگزری مسابقات بزرگترین دغدغه می باشد که در این راستا مکاتبات و رایزنی هایی انجام گرفته است که نظر مساعد مسئولین استانی و کشوری را در بر داشته که با تحقق این امر کشتی گیله مردی به جایگاه اصلی خود برسد.  

[ یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 13:6 ] [ ماهنامه گیلان ]

.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

معصومه نیک کار چنیجانی
کارشناس ارشد روابط بین الملل
مدیر مسئول و سردبیر ماهنامه فرهنگی، اقتصادی گیلان
برخی از عناوین و سوابق اجرایی
سرپرست خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)استان گیلان
سرپرست خبرگزاری بین المللی قرآنی(ایکنا)گیلان
مدرس مرکز علمی کاربردی و پیام نور
دبیر و سردبیر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خزر (12سال)
مدیر روابط عمومی جهاد داشگاهی استان گیلان (12 سال)
عضو هیات علمی و داور اولین جشنواره روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان گیلان
دبیر شورای هماهنگی روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان گیلان
عضو هیات مدیره انجمن روابط عمومی گیلان
عضو هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان
ایمیل مدیر: m.nikkar471@yahoo.com
امکانات وب